قلم (Chisel) از متعلقات اصلی هر چکش تخریب بادی (Pneumatic Breaker) محسوب می گردد که جهت کندن و تخریب انواع سنگ، بتن، توده های متراکم خاک (دِژ) و آسفالت استفاده می گردد و جنس آن از فولاد است که در نوع مرغوب آن از آلیاژ CK45 در فرآیند تولید استفاده می شود. هر قلم متشکل از سه بخش شَنک (Shankطوقه (Collar) و بدنه (Body) است و نوک آن بیشتر به سه شکل تیز (Moil Pointتخت [ناخنی] (Flat Chisel) و آسفالت بُر (Asphalt Cutter) می باشد (البته اَشکال متنوع دیگری نیز بر اساس نیاز پروژه طراحی و تولید می شود.). توضیح اینکه تمامی این بخش ها به شکل یکپارچه به یکدیگر متصلند.

قلم نوک تیز کاربردی عمومی در تخریب های سبک دارد. این نوع قلم ها جهت شروع عملیات تخریب مناسبند و تمرکز نیروی خروجی چکش روی نقطۀ نوک قلم منجر به بازدهی بالای عملیات می شود اما بر خلاف این مزیت، خارج شدن از جهت مورد نظر عملیات و غیر قابل کنترل بودن نقاط تخریب از معایب استفاده از قلم های نوک تیز است که این نکتۀ منفی با مهارت اپراتور، تاحد زیادی قابل رفع می باشد.

کاربرد قلم نوک تیز بیشتر برای تخریب بتن، دیوار آجری و خارج ساختن سنگ های سست می باشد. 

قلم نوک ناخنی بیشتر برای خردایش و نفوذ عالی درون بتن، دیوارهای آجری و بسیاری مصالح دیگر، همچنین زدودن بتن های اضافی و برجستگی های زاید مصالح مختلف از سطح کار استفاده می شود.

قلم آسفالت بُر نیز همانطور که از نامش پیداست جهت شکسن و تخریب آسفالت محوطه ها، خیابان ها و جاده ها، همچنین لایه برداری سطحی آسفالت برای انجام روکش آسفالت جدید به کار می رود.

                        __________________________________________________________________________ 

اساساً قلم های مورد استفاده در چکش های بادی به دو شکل با سطوح مقطع گِرد (Round) که با قلم نوع R و شش گوش (Hexagonal) که با قلم نوع H معرفی می شوند، با طول های مختلف ارائه می گردند.


____________________________________________________________________________ 

____________________________________________________________________________

                          __________________________________________________________________________

اکثر قلم های مورد استفاده در ایران با سایز های زیر ارائه می شوند:

قلم های 25 گِرد (R25) در پیکورهای بادی سبک مانند بُهلر (BÖHLER) با مدل های:  

A7, A9, A10, U9 و U10

و قلم های 26، 28 و 32 شش گوش (H26, H28 & H32) در پیکورهای بادی سنگین تر مانند  بُهلر (BÖHLER) با مدل های:

(قلم H28) BÖHLER - RB555

(قلم H32) BÖHLER - RB666

(قلم H32) BÖHLER - RB777

به کار گرفته می شوند.

نگارش و ترجمه: یوسف تاجدینی

هرگونه استفاده و کپی برداری ازنوشتار فوق، صرفاً جهت اهداف غیرتجاری و باذکرمنبع، بلامانع است.